Amatorski Klub Biegacza ze Szczytna przeprowadził niecodzienną imprezę sportową - I Bieg Przełajowy „Cudami Mazur”. Jego uczestnicy pokonywali trasę na lądzie i przeprawiali się przez jez. Sasek Wielki.

Bieg z generałem

Bez oglądania się na jakąkolwiek pomoc ze strony władz samorządowych, miejscowy AKB pod wodzą Krzysztofa Wilczka porwał się na zorganizowanie innego niż wszystkie biegu przełajowego. W opinii uczestników oraz kibiców udało się to bardzo dobrze. Puchar, stanowiący nagrodę główną, ufundował gen. Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej „Grom”. Zawodnicy wystartowali w Szczytnie. Dalej leśnymi duktami dotarli nad jez. Sasek Wielki, gdzie czekała ich przeprawa na przeciwny brzeg. Do dyspozycji mieli zwykłe dmuchane materace, które z wyznaczonego kursu łatwo spychały fale i wiatr. Utrzymanie prawidłowego kierunku kosztowało wiele dodatkowych sił, ale wszyscy zawodnicy w komplecie zameldowali się na drugiej stronie jeziora. Po złapaniu oddechu ruszyli dalej w kierunku Gromu, gdzie znajdowała się meta. Trzy kilometry przed nią można było skorzystać z pomocy symbolicznej „złotej rybki”. Zawodnicy, którzy ponownie weszli do wody, otrzymywali rybkę i 3-minutową bonifikatę.

Właśnie dzięki niej, choć pierwszy na mecie w Gromie zameldował się nasz zawodnik Henryk

Mankielewicz, zwycięzcą biegu okazał Tadeusz Suwiński z Olsztyna.

Trasa I Biegu Przełajowego „Cudami Mazur” i usytuowane na niej niespodzianki, urzekły tych, którzy odważyli się wystartować, nie wyłączając fundatora pucharu, gen. Romana Polko.

- Choć brałem udział w wielu biegach, takiej trasy i tak wspaniałych terenów dotąd nie miałem okazji podziwiać. Znakomita była również organizacja - powiedział na mecie generał.

Dał też żołnierskie słowo, że na pewno za rok tu powróci i to z całą rodziną. Inni zawodnicy,

choć zaznaczali, że rywalizacja z powodu upału była wręcz mordercza, także zapowiedzieli

swój start za rok.

Zwieńczeniem imprezy był ogólny piknik przy muzyce i potrawach z grilla, podczas którego sołtys Gromu, Andrzej Kwiatkowski nadał tytuł honorowego obywatela tej miejscowości gen. Romanowi Polko.

Wyniki

mężczyźni:

1. Tadeusz Suwiński, Olsztyn, 1:44:29 (z bonifikatą)

2. Piotr Sowa, Giżycko, 1:44:49 (z bonifikatą)

3. Henryk Mankielewicz, Szczytno, 1:45:49 (bez bonifikaty)

4. Artur Ładewski, Kamionek, 1:51:30 (bez bonifikaty)

5. Marcin Uradziński. Olsztyn, 1:52:34 (z bonifikatą)

kobiety:

1. Justyna Kępa, Węgorzewo, 1:57:55 (z bonifikatą)

2. Justyna Nowacka, Tuchola, 2:08:20 (bez bonifikaty)

3. Joanna Petaszko, Mrągowo. 2:27:32 (z bonifikatą)

M.J. Plitt